تبلیغات
Flower - پرورش توت فرنگی
Flower
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام من مهشید هستم از محلات علاقه زیادی به گل وگیاه دارم
امیدوارم لحظه های خوبی در این وبلاگ داشته باشید؟

مدیر وبلاگ :Mahshid
نویسندگان

تاریخچه توت فرنگی:توت فرنگی میوه ای نسبتا جدید است که تا 250-300 سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگی های وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی بطور فراوان یافت می شود. بنظر می رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد. 
مشخصات گیاه شناسی و ارقام موجود توت فرنگی: توت فرنگی از جنس فراگاریا (Fragaria)و گونه رژا (Resea) بوده که امروزه از گونه های شیلنسیس (Chilensis) و ویرجینیا (Virginia) و هیبرید بین ایندو یعنی اناناس (ananasae) استفاده زراعی می گردد.
عموما گیاهانی علفی باساقه های رونده یا استولون هستند.برگها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک دار برنگ سبز تیره بوده که در برخی از ارقام شفاف می باشند. ساختمان گل شامل 5 گلبرگ سفید که در قسمت تحتانی خود به یک زائده کوچک متصل است، کاسه گل شامل 5 کاسبرگ سبز رنگ بوده که در قسمت تحتانی تقریبا به یکدیگر جوش خورده می باشند. تعداد کاسبرگها در برخی از ارقام زراعتی ممکن است بیش از 5 عدد باشد. پرچمها به تعداد 20 عدد یا کمی بیشتر یا کمتر است. مادگی به تعداد زیاد و بصورت مارپیچی بر روی نهنج قرار گرفته است و در مجموع و همراه با نهنج فرم نسبتا کشیده ای را تشکیل می دهد. مادگی از فندقه های جدا از یکدیگر که هر کدام دارای تخمدان با شکل راست و کوتاه می باشد تشکیل شده است. در هر تخمدان یک تخمک وجود دارد و در واقع بذر به تعداد فندقه ها تولید می شود. گل در واقع دو چنسه و پس از تلقیح گلبرگها ریزش کرده و نهنج بتدریج رشد و گوشتی شکل می گیرد و میوه بمرور زمان آبدار شده و از حالت اسیدی به قندی تبدیل می شود. اگر لقاح ناقص باشد تعداد فندقه ها محدود و چه بسا تقارن میوه حفظ نمی شود.
ارقام توت فرنگی به گروه ارقام بهاره یعنی بوته هایی که در سال یکبار میوه می دهند و ارقام چهار فصله که در سال بیش از یکبار میوه می دهند، تقسیم می گردند. مهمترین ارقام بهاره عبارتند از گورلا، آلیسو، تیوگو، رد گانتلت، اسیتا، کاتس کیل، فرسنا
ارقام چهار فصله: این ارقام بسیار قوی الرشد و خزنده بوده و از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان و گاهی اوایل پاییز میوه می دهند. میوه ها ریز و به تعداد زیادتری در هر بوته تولید می شوند. ارقام چهار فصله مانند: استرا، هومی جنتو می باشد.
ازدیاد توت فرنگی: ازدیاد بطریق جنسی و غیر جنسی صورت می گیرد.
الف) ازدیاد جنسی: ازدیاد توت فرنگی بوسیله بذر مخصوص ارقامی است که طبیعتا تولید ساقه رونده نمی کنند و یا ارقامی که ساقه های رونده کمی دارند و همچنین جهت تولید ارقام جدید از روش ازدیاد بذری استفاده می شود.
ب) ازدیاد غیر جنسی: در ازدیاد غیر جنسی که تقسیم بوته خوانده می شود بوته هایی را که خوب رشد کرده و قوی هستند پس از خارج کردن از زمین به چند بوته کوچکتر که هر کدام دارای مقداری ریشه می باشند تقسیم کرده و سپس آنها را در محل اصلی نشاء می کنند. در این روش باید از بوته های سالم پایه های مادری استفاده گردد. روش ازدیاد از طریق ساقه های رونده بدین صورت می باشند که پس از ریشه دار شدن ساقه های رونده در تابستان از بوته مادری جدا و در محل سایه نشاء کرده و سپس در فصل پاییز بوته های انتخابی را به زمین اصلی انتقال می دهند.
شرایط خاک و شرایط محیطی رشد توت فرنگی:توت فرنگی گیاهی است که در خاکهای مختلف تقریبا سازگار است با این وجود خاکهای عمیق نرم با بافت شنی رسی را ترجیح می دهد. بهترین PH مناسب برای توت فرنگی 5/5 تا 5/6 می باشد. اگر میزان آهک خاک از حد مجاز بیشتر باشد عارضه کلروز یا زرد شدن برگها بروز خواهد کرد. از لحاظ آب و هوا در شرایط مرطوب و شرایط نسبتا گرم محصول دهی مناسب خواهد داشت. در شرایط گرم و مرطوب باید آب کافی در اختیار گیاه قرار گیرد و همچنین ارقام مقاوم به گرما انتخاب گردد. در ارتفاع 400 تا 800 متری از سطح دریا می تواند رشد مناسبی داشته باشد. نیمه مقاوم به سرما بدون پوشش کاه و کلش می تواند تا 5- درجه سانتی گراد را تحمل نماید ولی با پوشش ویژه تا -18 درجه سانتی گراد را متحمل است. از نظر نیاز سرمایی جزء گیاهان کم نیاز به سرما تقسیم بندی می شود بطوریکه در 200 تا 400 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد نیاز سرمایی و ناچیز آن منتفی می گردد. سطحی بودن ریشه ها که معمولا تا عمق 15 تا 20 سانتی متری خاک توزیع می گردد گیاه را حساس به کم آبی می کند. جهت تولید محصول بهاره باید از ارقامی استفاده گردد که طالب روزهای کوتاه و نیاز دمایی پائین تری باشند تا گل انگیزی و محصول دهی آنها بخوبی انجام گیرد.
در ارقام 4 فصله روز کوتاهی یا روز بلندی و همچنین پائین بودن و بالا بودن درجه حرارت زیاد مطرح نیست و این گروه از توت فرنگیها معمولا در شرایط مختلف براحتی گل می دهند.
پیش رس کردن توت فرنگی: توت فرنگی طبیعتا از میوه های نوبرانه و از اولین میوه های است که در بهار به بازار عرضه می شود. در حالت معمولی و در مناطق معتدل زمان برداشت میوه در اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل تیر است ولی امروزه با فن آوری های خاصی می توان زمان رسیدن میوه را به جلو انداخت. به عبارت دیگر می توان با استفاده از وسائل و امکانات امروزی اقدام به پیش رس کردن و تولید توت فرنگی خارج از فصل نمود و عرضه توت فرنگی را مدت طولانی تری ادامه داد . البته هزینه های اضافی که برای پیش رس کردن ایجاد می شود به علت قیمت بیشتری که محصول نوبرانه دارد جبران خواهد شد.
پیش رس کردن توت فرنگی در گلخانه: مطمئن ترین وسیله برای پیش رس کردن استفاده از گلخانه است. مشکل استفاده از گلخانه در درجه اول هزینه سنگین احداث گلخانه و نیاز به تخصص و تجربه کافی برای کشت توت فرنگی در گلخانه است.
برای این منظور می توان نشاء توت فرنگی را ابتدا اواسط تیرماه تا اوایل شهریور در خزانه انتظار کشت کرد و 5-7 کیلوگرم در هر صدمتر مربع از کودهای کامل ازت - فسفر - پتاس به نسبت 17 - 12 - 12 به عنوان کود پایه به زمین خزانه دارد. پس از تولید ریشه های قوی در نشا بوته ها شروع به ایجاد ساقه های رونده می نمایند. با سرد شدن هوا بوته ها تحت تاثیر نور و درجه حرارت پائین قرار گرفته و گل در آنها تشکیل می شود. در آبان و آذر بوته ها را به گلخانه حمل کرده و در بستر کاشت به فاصله 30 تا 25 سانتی متر کشت می نمایند.
در گلخانه نیز مقدار 5-3 کیلوگرم کود کامل شیمیایی در 100 متر مربع به بستر داده می شود. درجه حرارت گلخانه را ابتدا روی 8 - 12 درجه سانتی گراد تنظیم کرده و با افزایش شدت نور درجه حرارت را نیز زیاد می کنند و به 15 - 20 درجه سانتی گراد می رسانند. البته می توان درجه حرارت را به 8 درجه سانتی گراد کاهش داد. بلافاصله پس از کاشت بایستی به اندازه کافی آبیاری نمود. در آبیاری توت فرنگی گلخانه ای باید دقت شود که زمین بطور یکنواخت مرطوب گردد. به منظور جلوگیری از خطر پوسیدگی میوه در اثر رطوبت زیاد باید گلخانه را به موقع تهویه کرد و بوسیله حرارت خشک رطوبت زیادی را کاهش داد. برای انجام عمل گرده افشانی و تلقیح بهتر گلهای توت فرنگی در گلخانه می توان برای هر 1000 متر مربع سطح زیر کشت یک کندوی زنبور عسل در گلخانه قرار داد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 14 اسفند 1393
سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 21 و 29 دقیقه و 31 ثانیه
نوشتن پاراگراف نیز سرگرم کننده است، اگر بعد از آن شما می توانید نوشتن یا دیگری را آشنا کنید
دشوار است برای نوشتن.
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 06 و 16 دقیقه و 28 ثانیه
وقتی من این پاراگراف را بخوانم، فکر میکنم من نیز میتوانم به دلیل این پاراگراف درخشان، نظر خود را به من بسپارم.
دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت 20 و 46 دقیقه و 38 ثانیه
با تشکر از وبلاگ بسیار خوب!
جمعه 27 بهمن 1396 ساعت 17 و 27 دقیقه و 51 ثانیه
نقاط فوق العاده به طور کامل، شما به سادگی یک خواننده جدید به دست آورد.
چه چیزی می تواند در مورد پست خود که شما فقط آن را ساخته اید نشان می دهد
چند روز پیش؟ مطمئنم؟
شنبه 25 آذر 1396 ساعت 22 و 09 دقیقه و 26 ثانیه
این واقعا یک قطعه اطلاعات جالب و مفید است. من راضی هستم
که فقط این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتید لطفا ما را با این موضوع آگاه سازید
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
پنجشنبه 9 آذر 1396 ساعت 22 و 32 دقیقه و 56 ثانیه
Heya من برای اولین بار اینجا هستم. من در این هیئت مدیره و من آمده ام
پیدا کردن آن واقعا مفید است و به من کمک زیادی کرد. امیدوارم چیزی به شما بدهم و به دیگران کمک کنم، به من کمک کرد.
پنجشنبه 18 آبان 1396 ساعت 18 و 20 دقیقه و 48 ثانیه
این مثل شما افکار من را یاد می گیرید! به نظر می رسد که شما در مورد این چیزهای زیادی را درک کرده اید، مانند کتابی که در آن یا چیزی نوشتید.

من معتقدم که شما فقط می توانید با برخی از p.c. انجام دهید
برای فشار دادن پیام به خانه کمی،
با این حال به غیر از این، این وبلاگ بزرگ است. خواندن عالی
قطعا برگشتم
شنبه 13 آبان 1396 ساعت 19 و 40 دقیقه و 07 ثانیه
من خیلی خوشحالم که این صفحه را کشف کنم. من باید از شما تشکر کنم
فقط زمان برای خواندن فوق العاده! من قطعا از هر کمی از آن و من لذت می برد
شما به دنبال چیزهای جدید در سایت خود هستید.
شنبه 13 آبان 1396 ساعت 19 و 25 دقیقه و 55 ثانیه
این وب سایت قطعا تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد این موضوع را دارد و نمی داند چه کسی
پرسیدن.
شنبه 13 آبان 1396 ساعت 19 و 02 دقیقه و 55 ثانیه
پست بزرگ من از بسیاری از این مسائل نیز می گذرم..
شنبه 13 آبان 1396 ساعت 18 و 46 دقیقه و 54 ثانیه
شما بعضی از امتیازات واقعا خوب را در آنجا ساخته اید. من در وب بررسی کردم
اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع و بسیاری از مردم پیدا خواهد شد همراه با نظرات شما در این وب سایت.
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 13 و 42 دقیقه و 08 ثانیه
وقتی که من در ابتدا یک نظر را ترک کردم، به نظر میرسد که داشته باشم
وقتی عناوین جدید اضافه میشوند، علامت "-Notify من" کلیک کنید
و هر بار که یک نظر اضافه می شود، چهار ایمیل دریافت می کنم
با نظر مشابه آیا وجود دارد به این معنی که شما می توانید من را از آن حذف کنید
سرویس؟ کودوس!
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 04 و 51 دقیقه و 52 ثانیه
همانطور که این پاراگراف را در این سایت پیدا کردم بسیار آسان است که هر موضوعی را در وب در مقایسه با کتابهای درسی پیدا کنم.
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 04 و 29 دقیقه و 51 ثانیه
سلام، من می خواهم برای این وب سایت مشترک شوید تا داغترین
به روز رسانی، بنابراین کجا می توانم آن را انجام دهم لطفا کمک کنید.
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 02 و 27 دقیقه و 02 ثانیه
وقتی که من در ابتدا یک نظر را ترک کردم، به نظر میرسد که در هنگام افزودن نظرات جدید -Notify من - کادر و علامت کلیک کنید
از هر زمان که نظر اضافه می شود، 4 ایمیل دریافت می کنم
با نظر مشابه شاید یک وسیله باشد که شما می توانید از آن حذف کنید
سرویس؟ خیلی ممنون
یکشنبه 16 مهر 1396 ساعت 22 و 10 دقیقه و 16 ثانیه
این سایت... چطور می توانم بگویم؟ مربوط!!
در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد. متشکرم!
دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 04 و 35 دقیقه و 49 ثانیه
That is a great tip particularly to those fresh to the
blogosphere. Simple but very precise info… Appreciate your sharing this one.
A must read article!
یکشنبه 19 شهریور 1396 ساعت 02 و 27 دقیقه و 57 ثانیه
سلام به هر بدن، اولین بار من این بازدید را می کنم
سایت اینترنتی؛ این صفحه وب حاوی اطلاعات قابل توجه و بسیار خوب برای حمایت از بازدید کنندگان است.
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 05 و 37 دقیقه و 17 ثانیه
آیا من فکر می کنم اگر من چند مقاله ای را نقل می کنم تا زمانی که اعتبار و منابع را ارائه دهم
بازگشت به وبلاگ شما؟ سایت وبلاگ من در همان منطقه مورد علاقه است
به عنوان شما و کاربران من واقعا از بسیاری از اطلاعاتی که در اینجا ارائه می کنید بهره مند خواهید شد.
لطفا اجازه دهید من می دانم اگر این خوب با شما. با احترام!
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 03 و 06 دقیقه و 11 ثانیه
اگر برای مقادیر بسیار عالی مانند من تلاش می کنید،
فقط یک بازدید سریع از این وبسایت روزانه بپردازید زیرا مطالب را با کیفیت ارائه می دهد، با تشکر
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 01 و 57 دقیقه و 47 ثانیه
وای، این پست خوب است، خواهر من این گونه چیزها را تحلیل می کند، بنابراین من قصد دارم او را تحویل دهم.
چهارشنبه 15 شهریور 1396 ساعت 16 و 25 دقیقه و 29 ثانیه
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 23 و 10 دقیقه و 25 ثانیه
When some one searches for his required thing,
therefore he/she wants to be available that in detail, thus that thing is
maintained over here.
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 19 و 55 دقیقه و 47 ثانیه
Thanks for finally writing about >Flower - پرورش توت فرنگی
<Loved it!
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 09 و 06 دقیقه و 13 ثانیه
you're really a just right webmaster. The website loading speed is incredible.
It kind of feels that you're doing any distinctive
trick. Furthermore, The contents are masterwork.
you've done a excellent activity on this topic!
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 12 و 55 دقیقه و 33 ثانیه
Very nice article, exactly what I wanted to find.
شنبه 7 مرداد 1396 ساعت 12 و 30 دقیقه و 12 ثانیه
Hi Dear, are you really visiting this website on a regular
basis, if so afterward you will definitely obtain nice experience.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 ساعت 14 و 06 دقیقه و 04 ثانیه
Good replies in return of this question with solid arguments and explaining
the whole thing about that.
یکشنبه 20 فروردین 1396 ساعت 19 و 49 دقیقه و 29 ثانیه
Way cool! Some very valid points! I appreciate you
writing this article and also the rest of the site is
really good.
جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 22 و 01 دقیقه و 22 ثانیه
Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing
to be aware of. I say to you, I certainly get irked
while people consider worries that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people
could take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
چاپ مطالب تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت